Skocz do zawartości

Modyfikacje telefonów komórkowych.


JackyO

Rekomendowane odpowiedzi

Zainteresowała mnie problematyka modyfikacji, czyli z angielska - tuningu, telefonów komórkowych. Oczywiście pojęcie to jest płynne i może być różnie interpretowane. Najczęściej /chyba/ w praktyce oznacza to zamianę starego na nowy soft. Można wtedy poprawić funkcjonalność danego modelu "komórki" bez fizycznej ingerencji w układy elektroniczne. Niekiedy jednak ingerencja musi być dokonana w sposób brutalny ;) np. poprzez nacięcie ścieżek na płycie głównej, dodanie lub zamianę rezystorów itp. Pamiętam przykład kultowego modelu - Nokia 6310, który wyposażono w kolorowy wyświetlacz z innego modelu - Nokia 3510i. Czasami sami producenci wprowadzali tylko kosmetyczne zmiany np. obudowy i wypuszczali na rynek "nowy" model telefonu. Zastanawiam się jaka jest granica między modyfikacją starego, a stworzeniem faktycznie nowego modelu. Co ma o tym decydować: jego wygląd zewnętrzny, podzespoły elektroniczne, czy wersja oprogramowania? Kiedy będziemy mogli mówić o stworzeniu zupełnie nowej "komórki", a nie tylko o zmodyfikowaniu już istniejącej? Z góry dziękuję za wypowiedzi w przedmiotowym temacie. :)

  • Upvote 1
Odnośnik do odpowiedzi

Witam w kolejnym temacie B) . Spotkałem się również z przykładami tuningowania telefonów komórkowych. Widziałem kiedyś Siemensa M35, który okazał się faktycznie Siemensem C35 w zmienionej obudowie. Jako ciekawostkę mogę podać, iż komórka w ten sposób utraciła antenkę zewnętrzną ;) . Wizualnie był to więc już model M35, a funkcjonalnie nadal C35. Wydaje mi się jednak, że stało się to kosztem zasięgu z powodu schowania anteny do środka obudowy. Oglądałem także Nokię, która miała zmienione na niebieski kolor wyświetlacza i podświetlenia klawiatury. Postaram się przypomnieć sobie i później podać jaki konkretnie był to model. Na pewno wrócę jeszcze do tego interesującego tematu :) !!!

  • Upvote 1
Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję za zainteresowanie kolejnym tematem :) . Jako przykład modyfikacji producenckiej mogę jeszcze podać modele: Sony Ericsson K750i oraz D750i. Onegdaj posiadałem pierwszy z nich, a mój siostrzeniec drugi. Porównywaliśmy dokładnie ich wygląd zewnętrzny i funkcje. Doszliśmy wtedy do wniosku, że jest to funkcjonalnie ten sam telefon w dwóch wersjach obudowy. Zdarzało się także odwrotnie, że dwa różne modele były łudząco do siebie podobne pod względem wyglądu zewnętrznego, a w środku były to już zupełnie inne telefony. Czasami różnice były wręcz niedostrzegalne przy pobieżnym obejrzeniu, nawet równocześnie dwóch telefonów. Sami producenci wprowadzali czasami tylko mało dostrzegalną zmianę oznaczenia, dodając np. magiczną literkę "i" ;) . Ja również postaram się jeszcze podać konkretne przykłady w tym temacie. :)

  • Upvote 1
Odnośnik do odpowiedzi

Wracając do poprzedniego mojego post-u :) mogę podać jeszcze przykład produktów firmy Nokia, a konkretnie modeli 3310 i 3410. Widziałem egzemplarze tuningowane w serwisie GSM, oczywiście nieautoryzowanym ;). Posiadały podświetlanie wyświetlaczy oraz klawiatury w kolorach niebieskim i białym. Jeden z tych fonów posiadał zupełnie inny układ przycisków klawiatury i na pierwszy rzut oka B) wyglądał jak zupełnie inny model. Wydaje mi się, że ciekawie podrasowaną Nokię posiada nadal jeden z moich znajomych. Ponadto telefon ten był przeprogramowany i dzięki nowemu soft-owi zyskał dodatkowe funkcje. Dowiem się więcej o tym przypadku i postaram się dodać jeszcze szczegóły. Pozdro. :D

  • Upvote 1
Odnośnik do odpowiedzi

Spotkałem się z wieloma, bardziej lub mniej udanymi, przeróbkami różnych modeli telefonów komórkowych. Sam ze swojej strony zastanawiałem się co można byłoby zmienić, w użytkowanej przeze mnie w danym momencie "komórce". Z reguły od podjęcia bardziej radykalnych kroków powstrzymywała mnie wizja utraty gwarancji ;). Modyfikowanie w tym zakresie wydaje mi się pewną formą personalizacji, chęcią wyróżnienia się z tłumu... Socjologowie zapewne zdefiniowaliby to jako przykład pewnych zachowań społecznych, a psychologowie dopatrywaliby się w tym przejawów indywidualizmu jednostki ;) .

Wróćmy jednak do zagadnień technicznych, które spowodowały podjęcie tego tematu. Jak daleko mają zajść zmiany wizualne i funkcjonalne w danym telefonie, żeby można było mówić o stworzeniu zupełnie nowego modelu. Zdaję sobie sprawę, że producenci nastawieni są wielkoseryjne wprowadzanie swoich wyrobów na rynek. Wyznacznikiem tego jest rachunek ekonomiczny, wynikający ze stosunku podaży do popytu. Niekiedy jednak można zauważyć zjawisko wprowadzania modeli tylko na pozór nowych. Wykorzystuje się podzespoły ze starszych modeli, które są zapewne nadwyżkami magazynowymi. Możliwe też, że jest po prostu wykorzystywanie tzw. mocy produkcyjnych. Nie zawsze chodzi tu niestety o dobre i sprawdzone rozwiązania technologiczne. Jeśli coś jest tanie, to niestety często niezbyt dobrej jakości. Okazuje się wtedy, że w nowym /wg. producenta/ modelu zamontowany jest "stary" wyświetlacz, bateria wykonana jest w nie najnowszej już technologii, a całość po bliższym zapoznaniu wydaje się jakoś dziwnie znajoma...

Może wspólnie poszukamy konkretnych przykładów, rozglądając się w aktualnej i poprzedniej ofercie na naszym rynku GSM?

Odnośnik do odpowiedzi

Przykłady proszę bardzo:

-Sony Ericsson K550/W610 - dokładnie te same podzespoły, inny soft i obudowa.

-Sony Ericsson K750/W800/W700 - jw.

-Sony Ericsson S500/W580- jw.

-Nokia 5800/5230/5228 - zmiany na zasadzie wyrzucimy parę bajerów i zrobimy budżetówkę.

-Nokia 6280/6288 - jak w przypadku SE - soft i obudowa

To się nazywa bliźniacze modele, producent wykorzystuje istniejący już model do stworzenia modelu podobnego który ma jednak inny target. Tzn. K550 który z założenia miał być telefonem dla osób lubiących robić zdjęcia, oraz W610 który był telefonem stricte muzycznym.

  • Upvote 1
Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję za podane przykłady w przedmiotowym temacie. Chciałbym jeszcze dowiedzieć się, czy faktycznie stosowana jest przez producentów telefonów komórkowych praktyka polegająca na wykorzystaniu podzespołów dostarczanych przez innych producentów tej branży? Osobiście zetknąłem się z informacją, że LG wykorzystywał elektronikę Ericssona np. płytę główną w modelu U8210. Zaznaczam jednak, że nie jestem w stanie tego aktualnie zweryfikować, ale miało to miejsce przy serwisowaniu wymienionego modelu. Ponadto, o ile się nie mylę, z kolei Sony Ericsson miał firmować swoim logo telefon komórkowy, będący faktycznie modelem stworzonym przez innego producenta. Zdaję sobie sprawę, że dla przeciętnych użytkowników nie ma to większego /lub żadnego/ znaczenia, ale dla pasjonatów GSM mogą być to ciekawe kwestie. Z góry dziękuję za podjęcie tego wątku w omawianym temacie :).

  • Upvote 2
Odnośnik do odpowiedzi

Faktycznie poszczególni producenci branży elektronicznej wykorzystują podzespoły innych producentów. Tylko nieliczni np. Samsung produkują wszystkie podzespoły we własnym zakresie. Ma to oczywistą zaletę, która przejawia się w wysokiej ich jakości, np. wyświetlaczy. Z drugiej strony tacy producenci jak np. Nokia posiadają szereg podwykonawców w różnych krajach. Przypominam sobie informację o całej partii wadliwych wyświetlaczy, które spowodowały wycofanie z rynku jednego z modeli tej firmy. Nawet wielkim i uznanym producentom przytrafiają się więc wpadki ;). Mimo wszystko jednak dbają oni o renomę swojej marki zdecydowanie bardziej niż producenci mało lub w ogóle nieznani tzw. no name. Na rynku GSM pojawiają się bowiem różne dziwne komórki, które bardziej lub mniej udanie naśladują wytwory firm o uznanej renomie. Jest to jednak chyba materiał na nowy temat, już nie o modyfikacjach ale o imitacjach, czyli mówiąc wprost podróbach <_<. Pozdro.

  • Upvote 1
Odnośnik do odpowiedzi

Mam pytanie? Czy na łamach ForumGSM był już podejmowany temat telefonów komórkowych naśladujących, imitujących itp. modele znanych marek? Czy znane są przykłady kopiowania konkretnych rozwiązań technicznych, czy wręcz ich kompletnego podrabiania? Może jest to faktycznie materiał na nowy temat... :rolleyes:

  • Upvote 1
Odnośnik do odpowiedzi

Nie, nie było czegoś takiego :)

Odnośnie elektroniki - to norma. np. kilku producentów korzysta teraz z ekranów czy procesorów Samsunga, ze stosowaniem całych płyt się nie spotkałem więc wiele w tym temacie nie powiem.

  • Upvote 1
Odnośnik do odpowiedzi

Podrabianie markowych wyrobów stało się problemem na całym świecie. W wielu krajach organizowane są spektakularne akcje i takie podróbki są niszczone. Na naszym rynku dostępne są bez problemów, gdyż są tańsze od oryginałów i to znacznie. A że jakość jest dużo niższa to wielu nie przeszkadza. Na aukcjach internetowych można nabyć tego rodzaju komórki, które często noszą egzotyczne, a czasem dziwnie znajome nazwy ;). Może pokusimy się o podjęcie tego tematu? Czy jest ktoś chętny spośród szanownych forumowiczów? :)

Odnośnik do odpowiedzi

Podrabianie markowych wyrobów stało się problemem na całym świecie. W wielu krajach organizowane są spektakularne akcje i takie podróbki są niszczone. Na naszym rynku dostępne są bez problemów, gdyż są tańsze od oryginałów i to znacznie. A że jakość jest dużo niższa to wielu nie przeszkadza. Na aukcjach internetowych można nabyć tego rodzaju komórki, które często noszą egzotyczne, a czasem dziwnie znajome nazwy ;). Może pokusimy się o podjęcie tego tematu? Czy jest ktoś chętny spośród szanownych forumowiczów? :)

Jeśli znajdę nieco czasu to postaram się przygotować informację w proponowanym nowym temacie. Mam jednak nadzieję, że nie spowoduje to stagnacji w aktualnie omawianym "starym" temacie. ;)

Proszę więc o kolejne przykłady tuning-owania konkretnych modeli telefonów komórkowych, oczywiście tych oryginalnych... :)

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli znajdę nieco czasu to postaram się przygotować informację w proponowanym nowym temacie. Mam jednak nadzieję, że nie spowoduje to stagnacji w aktualnie omawianym "starym" temacie. ;)

Proszę więc o kolejne przykłady tuning-owania konkretnych modeli telefonów komórkowych, oczywiście tych oryginalnych... :)

Ze swojej strony poszukam materiałów o modelach imitujących komórki znanych marek np. NOKLA vel NOKIA. Są one już dostępne na aukcjach internetowych, ale nie będę tu robił kryptoreklamy lub antyreklamy, jak kto woli... ;)

W temacie tuningowania postaram się podać nowe ciekawostki prosto z serwisów GSM i nie tylko... ;)

Odnośnik do odpowiedzi

W omawianym temacie chciałbym wrócić do pierwotnego wątku. Interesują mnie przykłady różnorakich modyfikacji telefonów komórkowych. Zależy mi jednak przede wszystkim na oryginalnych pomysłach w tym zakresie. W innych branżach, szczególnie motoryzacyjnej, spotykamy się z przykładami powracania do starych rozwiązań w nowych "opakowaniach", lub wręcz odwrotnie... Są modele, które naśladują np. styl retro, ale wewnątrz posiadają najnowsze rozwiązania techniczne. Z kolei w innych stosuje się zewnętrzny lifting, przy zachowaniu sprawdzonych rozwiązań technicznych wewnątrz. W poprzednich post-ach pojawiły się przykłady rozwiązań tego rodzaju w branży GSM. Interesowałoby mnie, czy spotkaliście się jednak ze znacznie rzadszymi chyba, przykładami na stosowaniu najnowszych zdobyczy elektroniki w produktach nawiązujących w swoich designach do wcześniejszych trendów. Chodzi mi konkretnie o modele z wyglądu "oldschool-owe", a wewnątrz "wypasione". Oczywiście chętnie zapoznałbym się z przykładami własnych prób, mniej lub bardziej udanych, w zakresie tuningowania danych modeli telefonów komórkowych.

Z góry dziękuję za Wasze post-y w tym temacie! :)

Odnośnik do odpowiedzi

Modyfikacje znanych modeli komórek polegają na zmianie software i hardware. Najczęściej spotykamy się ze zmianą oprogramowania na nowsze. W niektórych modelach, szczególnie Noki można to zrobić samemu, a wskazówki znaleźć na stronach internetu. Niestety czasem nie obejdzie się przed odwiedzinami serwisu, a więc poniesieniem kosztów... :( . Wymagane są bowiem specjalistyczne kabelki i boxy serwisowe. Nabycie ich samemu po prostu nie opłaca się, gdyż nie zwróci nam to się niestety <_< . Ingerencja w hardware, to już raczej domena specjalistów, a ci nie zdradzają chętnie swoich tajemnic B) . Nawet wymiana diodek może okazać się nie tak prosta jak się na początku może wydawać. Słyszałem jak po zmianie diod ze standardowych na LED, nagle podświetlenie przestało działać :( . Konieczne jest bowiem czasami przestrojenie elementów płyty głównej, a to już wyższa szkoła jazdy ;) . Z ciekawych przykładów tuningu komórek mogę przytoczyć Eselki, czyli Siemensy SL42 i SL45. Kilka lat temu były to tzw. wypasy i po przerobieniu stawały się jeszcze bardziej wypasione :D .

Poszukam jakiś ciekawostek i postaram się napisać jeszcze posta w tym temacie.

Odnośnik do odpowiedzi

Próbowałem zorientować się wśród znajomych w temacie tuningu "komórek". Niestety okazało się, że nikt nie ryzykował utraty praw gwarancyjnych w wyniku nieautoryzowanych modyfikacji nowszych modeli. Natomiast ustaliłem, że kila osób posiadało, a nawet posiada starsze modele, które po okresie gwarancyjnym poddane zostały pewnym modyfikacją. Konkretnie były to modele Nokii: 3210, 3330 i 8210. Zakres zmian obejmował soft i obudowy. W efekcie otrzymano indywidualnie wyglądające "komórki" z dodatkowymi funkcjami menu, obudowami imitującymi inne modele, nietypowym podświetleniem klawiatury i wyświetlaczy. Jedna z osób posiadająca "wiekowy", lecz nadal funkcjonalny model - Siemens SL42, zamierza poddać go tuningowi funkcjonalnemu i zmienić soft na dedykowany modelowi SL45i, a następnie dokonać tuningu wizualnego polegającego na wymianie obudowy na nietypową i podświetlenia na kolor niebieski.

Ewentualnie postaram się później załączyć zdjęcia ukazujące zmodyfikowane "komórki", oczywiście nie genetycznie... :D

Sorry, oczywiście w liczbie mnogiej - ..."modyfikacjom". Chyba już za późno na pisanie post-ów... :rolleyes:

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety obecnie tuningowanie komórek to już nie to co kiedyś... :( Czasy świetności Nokii z serii DCT3 skończyły się kilka lat temu, a to te telefony były idealne do modyfikowania. Zmiany w oprogramowaniu dawały możliwość obsługi dodatkowych typów plików np. wygaszaczy i dzwonów. Zamiana diodek i obudów dawały wrażenie stworzenia nowych modeli... <_< Oprócz wymienionych wcześniej Nokii 3210, 3310 i 3330, fajne efekty uzyskiwano po podrasowaniu ;) modeli 5210, 5510. Obecnie tuning nowych modeli nie daje takich efektów, nie jest łatwy do wykonania, a może nie ma już na to popytu? :(

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety obecnie tuningowanie komórek to już nie to co kiedyś... :( Czasy świetności Nokii z serii DCT3 skończyły się kilka lat temu, a to te telefony były idealne do modyfikowania. Zmiany w oprogramowaniu dawały możliwość obsługi dodatkowych typów plików np. wygaszaczy i dzwonów. Zamiana diodek i obudów dawały wrażenie stworzenia nowych modeli... <_< Oprócz wymienionych wcześniej Nokii 3210, 3310 i 3330, fajne efekty uzyskiwano po podrasowaniu ;) modeli 5210, 5510. Obecnie tuning nowych modeli nie daje takich efektów, nie jest łatwy do wykonania, a może nie ma już na to popytu? :(

Czy ja wiem a platformy DB3150, DB2020 czy DB2010 od SE albo CFW na Nokii 5800 (sporo jest tego). Przykłady modyfikowania FW można mnożyć.

A tu taki ciekawy kąsek jeśli chodzi o tuning nowych telefonów:

http://centrumse.pl/forum/topic/64431-mega-mods-wstawiamy-glosniki-od-motoroli-diode-led-i-minijacka/

Każdy telefon da się zmodyfikować, ważne jest tylko żeby wpadł w ręce odpowiednich osób ;)

Odnośnik do odpowiedzi

Czy ja wiem a platformy DB3150, DB2020 czy DB2010 od SE albo CFW na Nokii 5800 (sporo jest tego). Przykłady modyfikowania FW można mnożyć.

A tu taki ciekawy kąsek jeśli chodzi o tuning nowych telefonów:

http://centrumse.pl/forum/topic/64431-mega-mods-wstawiamy-glosniki-od-motoroli-diode-led-i-minijacka/

Każdy telefon da się zmodyfikować, ważne jest tylko żeby wpadł w ręce odpowiednich osób ;)

Faktycznie "ciekawy kąsek"... :) Szkoda tylko, że dotyczy marki Sony Ericsson, której delikatnie rzecz ujmując nie jestem fanem... <_<

Modyfikacje oprogramowania przy otwartych platformach dają szerokie pole do popisu, nawet dla amatorów. Natomiast modyfikacje sprzętowe to domena "odpowiednich osób" ;). Jednak osobiście skłaniałbym się do tuningowania starszych modeli, dzięki czemu mogą przeżyć jeszcze swoją drugą młodość :D. Obecna oferta na naszym rynku jest tak szeroka, że bez problemu powinniśmy dopasować "komórkę" do swoich indywidualnych potrzeb. Jeśli wybór nie okaże się trafny, to sięgamy do modelu następnego z listy itp. itd. ;). Wydaje mi się, że koszt tuningu byłby teraz nieadekwatny do uzyskanego efektu. Co innego to podrasowanie "oldschool-owego" modelu, który darzymy sentymentem wartym zainwestowania w niego czasem nie tak małej kwoty... :rolleyes:

A tak na poważnie, w omawianym zakresie nie jest łatwo znaleźć profesjonalną ofertę w rozsądnej cenie... :(

Odnośnik do odpowiedzi

Osobiście nie widzę potrzeby tuningowania nowych modeli, gdyż mają praktycznie wszystkie możliwe funkcje i bajery ;)

Jeżeli dany model nam nie odpowiada to chyba najlepiej go sprzedać, a kupić sobie nową komórkę, która spełni wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania :)

Tuningowanie komórek mających gwarancję doprowadza do jej utraty, a co dalej z tym się wiąże można się domyśleć ;)

W serwisach GSM raczej też nie oferują tuningu nowinek technicznych, a z reguły nieco już przestarzałych... <_< Jeśli ktoś jest przywiązany do starego modelu to faktycznie podrasowanie wchodzi w rachubę, także pod względem finansowym ;) Sam zastanawiam się nad tuningowaniem Siemensa SL45 odnalezionego w zakamarkach szuflady. Mam namiar na profesjonalny serwis, więc gdyby ktoś był zainteresowany to mogę podać namiary... :D

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 weeks later...

Osobiście też spotkałem się z propozycjami tuningowania raczej "weteranów" wśród telefonów komórkowych, niż "nowicjuszy"... ;)

Natomiast w tym temacie wydaje mi się potrzebne jeszcze odniesienie do pojęcia - debranding. W skrócie chodzi tu o usunięcie w "komórce" ustawień sieciowych danego operatora GSM. Praktycznie polega to na wgraniu firmowego oprogramowania, co powoduje usunięcie blokad i ograniczeń usług. W następstwie powoduje to przyspieszenie działania i zwiększenie stabilności pracy telefonu komórkowego. Sami użytkownicy są niekiedy zaskoczeni faktem, ile da się jeszcze "wycisnąć" z danego modelu... ;)

Jakie są Wasze doświadczenia w tym zakresie? Z góry dziękuję za przykłady! :)

Odnośnik do odpowiedzi

Przykłady ja mam kilkadziesiąt (niejeden telefon się już debrandowało ;) ). Podam jeden dotyczący SE C902 którego kupiłem z softem Orange. Telefon na FW od pomarańczowych chodził dramatycznie był powolny, lubił się przywiesić no i wszystko był poprzestawiane względem normalnego FW. Generalnie wytrzymałem na tym sofcie 4h (telefon był nowy więc jeszcze na Gwarancji która teoretycznie traciłem) i przeszedłem na czysty FW od SE, ten sam numerek czyli soft teoretycznie powinien być równie wydajny a jednak różnica była gigantyczna, no i wreszcie wszystko było na swoim miejscu.

Odnośnik do odpowiedzi

Posiadałem onegdaj telefon komórkowy LG U8210. Kilka lat temu był to tzw. wypas, który nawet w taryfach biznesowych kosztował niemało... :rolleyes: Model ten dedykowany był tylko sieci Orange i był stosownie obrandowany... :huh: Początkowo nie przeszkadzało to w jego użytkowaniu, ale "słynne" Orange Menu stało się po pewnym czasie nudnawe...

Edytowane przez vel.Syntium
nie cytujemy poprzednich postów w całości //Synt
Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 weeks later...

Znalazłem coś ciekawego w tym temacie... :rolleyes: Czy spotkaliście się z jubilerskim tuningiem komórek? :P Czytałem, że jest to propozycja skierowana do rodzimych gwiazd, które chcą błyszczeć na salonach... :D Dotyczy to oczywiście pojedynczych egzemplarzy, a co najwyżej króciutkich serii... :unsure: Jest to oczywiście bardzo kosztowne, gdyż stuningowana komórka kosztuje po takim tuningu kilkadziesiąt tysięcy złotych, a może nawet nieco więcej... :blink:

Odnośnik do odpowiedzi

To, że telefony działają wolniej na brandowanych softach jest udowodnione naukowo, przecież Operator, tylko dorzuca  nowe skróty, jakieś ikonki, ciężkie motywy, ekrany powitalne itp.; w K770i przez brand Ery nie mogłem ustawiać sobie flash-menu. A im więcej tego badziewia tym przeważnie gorzej. Dzięki bogu jeszcze żadnen Op nie odważył się doklejać znaków wodnych ze swoim logo do robionych zdjęć :)

Choć coś tam kiedyś Piotrek wspominałeś, że jakiś tam Siemens(Samsung?) stabilniej pracował na sofcie Orange, aniżeli oryginalnym.

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...