Skocz do zawartości

Podróbki czy nowe marki na rynku GSM?


JackyO

Rekomendowane odpowiedzi

Na rynku GSM pojawiają się nowi i znikają starzy producenci. Powstają coraz to nowsze modele, a starsze przechodzą do lamusa. Niekiedy jednak równocześnie na rynku funkcjonują "komórki" dziwnie do siebie podobne, o ile prawie nie identyczne... Odróżnienie podróbki od oryginału staje się dla laika trudne, o ile w ogóle niemożliwe. Niektórzy dystrybutorzy wypuszczają na rynek produkty, nie troszcząc się o właściwe poinformowanie klientów. Możemy mieć więc przekonanie, że kupujemy oryginał, a faktycznie otrzymujemy coś zupełnie /lub nie zupełnie/ innego. W konkretnych przypadkach można by było spróbować, czy mamy do czynienia z podróbką czyli imitacją, czy też zupełnie nową marką. Na polskim rynku od pewnego czasu można spotkać wyroby o zupełnie nieznanych nazwach lub o nazwach łudząco podobnych do znanych... Z jednej strony są to np.: Tiger, CECT, Vordon... Z drugiej strony są to np.: NOKLA, NCKIA, aPhone, iFone...

Z jakimi przykładami spotkaliście się w przedmiotowym temacie?

Odnośnik do odpowiedzi

Kumpel kiedyś miał pecha i na allegro kupił NOKLĘ n95... Ta podróbka miała dwa sloty na karty sim i brak symbiana. W dodatku była wykonana z kiepskiej jakości materiałów, a IMEI było jakieś dziwne.

Odnośnik do odpowiedzi

Obecnie podrabianie telefonów jest na porządku dziennym. Wystarczy wejść na allegro i popatrzeć. Bardzo często sąp odrabiane Nokie n95, Iphony, Nokia 5800, E71. Telefony takie są o wiele tańsze, ale za przeproszeniem do du**. Wybebeszone są z prawie wszystkiego, mają zainstalowany soft, w którym nie działa powoła funkcji, a wykonanie jest na poziomie zabawek. Zresztą nie tylko telefony są podrabiane. Wystarczy podać przykład słuchawek Creative ep-630. Aby kupić oryginał to trzeba się natrudzić ;)

Odnośnik do odpowiedzi

Zgadzam się z tym, że można "naciąć" się nieświadomie kupując produkt będący faktycznie imitacją. O jakości podróbek najlepiej przekonują się ich "szczęśliwi" użytkownicy... ;). Spotkałem się jednak z sytuacją, gdy "klient" wiedział, o tym, że nabywa podróbkę, ale nie mógł oprzeć się atrakcyjnej cenie... :blink:. Są przecież tacy, którzy chcą wyróżnić się czymś "oryginalnym", mieć to czego nie mają inni, czy też skupiać na sobie uwagę otoczenia... <_<. Myślę, że nie dotyczy to tylko telefonów komórkowych... :lol:

Odnośnik do odpowiedzi

Takie coś jest plagą ale to jeszcze nie jest problem (NOKLA, NCKIA, N[]KIA, Samzung itp. dziwactwa łatwo wykryć).

Swego czasu (2008 -początek 2009) na allegro zaroiło się od podróbek Noki N95 które (pozornie) niczym nie różniły się od oryginału. To znaczy na obudowie znajdowało się logo fińskiego producenta a sam aparat wyglądał identycznie. Można je było rozróżnić tylko po detalach jak:

-umiejscowienie loga na klapce

-wygląd obiektywu aparatu, oraz diody LED

-wygląd naklejki pod baterią

Wiele osób straciło wtedy sporo pieniędzy gdyż kupili podróbkę w cenie oryginału (niektóre były naprawdę tak dobrze podrobione że dopiero dokładne oględziny oraz próba instalacji pliku sis, sisx ujawniały że to podróbki)

Same Nokle, Veptu, aPhony mogą sobie istnieć jako tania alternatywa ald oryginału, byleby sprzedawcy nie próbowali wcisnąć nam ich jako oryginały.

Odnośnik do odpowiedzi

Spotkałem się jeszcze z chińskimi odpowiednikami Sony Ericssonów. Posiadały nawet logo zbliżone do oryginalnego :unsure: . Nazwy też były łudząco podobne, o ile pamiętam- Sooy Ericsson i Scny Ericsson. Spotkałem się też ze stwierdzeniem, że jakość i funkcjonalność podróbek nie musi być zawsze gorsza od pierwowzoru. Tak samo napis- made in China- nie musi oznaczać kiepskiej jakości. Przecież nawet znani producenci mają swoje wytwórnie w Chinach. Od jakiegoś czasu chiński sprzęt elektroniczny zyskuje sobie renomę w świecie. Przykładem może być firma Huawei, sprzedająca swoje wyroby pod własną marką. Może więc teraz przyszedł już czas na nowe marki? :)

Odnośnik do odpowiedzi

Spotkałem się też ze stwierdzeniem, że jakość i funkcjonalność podróbek nie musi być zawsze gorsza od pierwowzoru. Tak samo napis- made in China- nie musi oznaczać kiepskiej jakości. Przecież nawet znani producenci mają swoje wytwórnie w Chinach. Od jakiegoś czasu chiński sprzęt elektroniczny zyskuje sobie renomę w świecie.

To stwierdzenie dotyczy tylko jednej konkretnej podróbki. Chodzi o Meizu M8 będący podróbką iPhona który w niczym mu nie ustępuje a miał ponadto funkcje spotykane w normalnych smartphonach. Generalnie Meizu to jedyna Chińska firma której produkty (mówię o telefonach komórkowych) zasługują na uwagę (jak choćby Meizu M9 ktory prezentuje się świetnie, oto linki do poczytania: http://komorkomania.pl/2010/07/30/meizu-m9-rozpakowany-apple-ma-problem/ ) , reszta to tani chłam bez jakiegokolwiek wsparcia (a nie przepraszam jest jeszcze myPhone i Trak ale ja stawiam te telefony na równi z Noklą).

Piszesz o znanych producentach, którzy także tam wytwarzają swoje telefony. Prawda jest taka że (będę się opierał na Noki) telefony Made in China mają nieznacznie gorszą jakość niż Made in Hungary czy Made in Finland. Z tym że w tych fabrykach jest jakiś nadzór,m ktoś kontroluje jakość produktów które ja opuszczają.

Z Noklami itp. jest taki problem że nikt nie wie gdzie to jest robione, nie wiadomo czy przechodzi to jakiekolwiek testy czy kontrole jakości.

Odnośnie "renomy" chińskiego sprzętu, to poza Meizu nie spotkałem się i innymi porządnymi produktami, które byłyby chwalone przez właścicieli.

Odnośnik do odpowiedzi

Z Noklami itp. jest taki problem że nikt nie wie gdzie to jest robione, nie wiadomo czy przechodzi to jakiekolwiek testy czy kontrole jakości.

Odnośnie "renomy" chińskiego sprzętu, to poza Meizu nie spotkałem się i innymi porządnymi produktami, które byłyby chwalone przez właścicieli.

Czytałem o strefie ekonomicznej Shenzhen, chińskiej wersji Doliny Krzemowej <_<. Skoncentrowana jest tam produkcja elektroniki, a więc i telefonów komórkowych. Miejsce to stało się znane, gdy Nokia wystąpiła na drogę prawną przeciwko chińskim firmom podrabiającym model 7260. Była to pierwsza próba przeciwstawienia się piractwu na rynku GSM. Proceder ten jednak nadal rozwija się, gdyż popyt światowego rynku jest ogromny. Stąd nie dziwi już często błyskawiczna reakcja na trendy płynące z Zachodu. Moda na produkty firmy Apple sprawiła, że pojawiły się od razu mnie lub bardziej udane imitacje flagowego modelu - iPhone. Niektóre podróbki funkcjonalnie przewyższyły nawet oryginał, gdyż posiadały obsługę MMS-ów i kart pamięci.

Produktami chwalonymi przez użytkowników są modemy firm Huawei i ZTE. Są one rozpowszechnione na naszym rynku nie tylko ze względu na konkurencyjną cenę <_<. Firmy te produkują także telefony komórkowe, które oferują pod swoimi markami. Jako ciekawostkę przytoczę fakt, że firma ZTE jest 5 producentem "komórek" w świecie i wyprzedziła Motorolę w tym rankingu... <_<

Odnośnik do odpowiedzi

Produktami chwalonymi przez użytkowników są modemy firm Huawei i ZTE. Są one rozpowszechnione na naszym rynku nie tylko ze względu na konkurencyjną cenę <_<. Firmy te produkują także telefony komórkowe, które oferują pod swoimi markami. Jako ciekawostkę przytoczę fakt, że firma ZTE jest 5 producentem "komórek" w świecie i wyprzedziła Motorolę w tym rankingu... <_<

Hmmm... ZTE to straszny chłam w dodatku na koncie mają wiele podróbek tyle że pod własną banderą. Huawei na polskim rynku oferował tylko Plusfona i Playseta które raczej się nie przyjęły, rewolucyjnymi modelami tez nie były.

Co do modemów Huawei i ZTE, cóż operatorzy je dołączają do mobilnego internetu więc co mają robić użytkownicy jeśli działają - chwalą sobie.

Odnośnik do odpowiedzi

Hmmm... ZTE to straszny chłam w dodatku na koncie mają wiele podróbek tyle że pod własną banderą. Huawei na polskim rynku oferował tylko Plusfona i Playseta które raczej się nie przyjęły, rewolucyjnymi modelami tez nie były.

Co do modemów Huawei i ZTE, cóż operatorzy je dołączają do mobilnego internetu więc co mają robić użytkownicy jeśli działają - chwalą sobie.

W kwestii modemów Huawei i ZTE oparłem się na doświadczeniach własnych i moich znajomych. Modemy tych firm wyróżniają się dobrym parametrem :) w kategorii cena/jakość. W praktyce są niezawodne, łatwe w instalowaniu i dostępne są do nich aktualizacje oprogramowania. Cóż więcej może oczekiwać użytkownik mobilnego Internetu? :rolleyes:

W kwestii telefonów komórkowych firmy Huawei to faktycznie na polskim rynku nie było zbyt szerokiej oferty i prawdopodobnie nie zanosi się na to w najbliższej przyszłości. ;)

Natomiast firma ZTE rozpoczęła już kilka lat temu ekspansję w Europie, więc niebawem rozszerzy swoją ofertę także w Polsce. Do niedawna produkty tej firmy były brandowane przez sieci operatorskie. Obecnie są już dostępne pod własną marką w Anglii i we Francji.

ZTE produkuje telefony komórkowe pozycjonowane we wszystkich kategoriach. Wśród nich znajdują się także zaawansowane modele, w tym smartphone - Blade, działający na platformie Android. Czytałem informacje, że niestety oprócz oryginalnych modeli są również oferowane podróbki... Jako przykłady można podać modele: ZTE Mercury czyli odpowiednik/?/ HTC Hero, ZTE Cute =/?/ Nokia N97 Mini... <_<

Odnośnik do odpowiedzi

Chciałbym wrócić jeszcze do kwestii jakości podróbek. Nie zawsze oryginał musi być lepszy od swojej podróbki ;) Czytałem gdzieś, że ciekawa sytuacja nastąpiła przy wejściu na rynek koreańskiego LG Chocolate. Podobno jego chińska podróbka pojawiła się przed debiutem prawdziwego modelu i była tak dobrej jakości, to gdy na rynek wszedł oryginał to był uznany za kopię :lol:

Jest to chyba wyjątek od reguły, ale warty przytoczenia w tym temacie... :)

Odnośnik do odpowiedzi

Chciałbym wrócić jeszcze do kwestii jakości podróbek. Nie zawsze oryginał musi być lepszy od swojej podróbki ;) Czytałem gdzieś, że ciekawa sytuacja nastąpiła przy wejściu na rynek koreańskiego LG Chocolate. Podobno jego chińska podróbka pojawiła się przed debiutem prawdziwego modelu i była tak dobrej jakości, to gdy na rynek wszedł oryginał to był uznany za kopię :lol:

Jest to chyba wyjątek od reguły, ale warty przytoczenia w tym temacie... :)

Tak to prawda, tyle że wtedy było spore zamieszanie bo zapowiedziano Chocolate a parę dni przed jego debiutem pojawiła się podróbka, w dodatku całkiem niezła, gdy pojawił się oryginał niektórzy dalej uparcie twierdzili że to jest chińska kopia.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 weeks later...

W omawianym temacie można chyba ;) zamieścić także nieco przemilczaną kwestię kopiowania, naśladownictwa, a może nawet twórczego rozwijania rozwiązań technicznych podpatrzonych u konkurencji... Jako pierwszy przykład przytoczę kultowy ;) model - MOTORAZR V3, czyli popularnie mówiąc "brzytwę". Telefon ten rozpoczął modę na "odchudzanie" telefonów komórkowych. Wielu producentów przedstawiło swoje mniej lub bardziej udane propozycje w tym zakresie. Niestety, niekiedy można było odnieść wrażenie, że nawiązując do pierwowzoru, nie dodano od siebie nic oryginalnego... <_<

Jakie są Wasze spostrzeżenia w powyższym zakresie? :)

Odnośnik do odpowiedzi

Faktycznie Motorola RAZR V3 wprowadziła modę na płaskie rozkładane komórki. Inni producenci nie chcieli pozostać w tyle, a chcieli skorzystać z nagłego popytu na komórkowe brzytwy... ;). Nawet Samsung poddał się tej modzie i wypuścił na rynek model Z540. Przy pierwszym kontakcie podobieństwo tych komórek było uderzające... <_< . Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą był napisy przy wyświetlaczach... :lol:

Odnośnik do odpowiedzi

Zgadza się, to Motorola zapoczątkowała pewien trend w rozwoju telefonów komórkowych wprowadzając formę płaskiego skrzydła. Tak jak wcześniej Nokia wprowadziła modę na wewnętrzne anteny w "komórkach"... <_<

Samsung SGH-Z540 jest modelem skonstruowanym w opisanej formule. Jednak wcale nie jest bliźniaczo podobny do MOTORAZR V3, gdyż np. posiada przyciski multimedialne pod zewnętrznym wyświetlaczem, a nie posiada logo ze "skrzydełkami"... :D

A tak poza tym jest to model wyższej klasy, bo posiada: UMTS oraz lepszy wyświetlacz i aparat. Ewentualnie zgodziłbym się na wystawienie do pojedynku wyższego modelu Motoroli z linii "brzytew"... ;)

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawostka dla fanów Samsungów, a są tacy na naszym forum...! :rolleyes: Czy można samemu podrabiać własne produkty? Oczywiście, że nie, ale kopiować własne rozwiązania można jak najbardziej! :D Spotkałem się bowiem z określeniem klony w stosunku do bliźniaczo do siebie podobnych Samsungów S7330 i U900. Soul okazał się udanym modelem więc nawiązano do charakterystycznej stylistyki i wypuszczono na rynek telefon nowszy, tańszy i... o gorszych parametrach. ;) W końcu znajdą się przecież chętni, których nie byłoby stać na droższy model, a chcieliby mieć chociaż podobny... :lol:

Odnośnik do odpowiedzi

Mam wrażenie, że jednak odeszliśmy od właściwego tematu... ;) Odbieram ostatniego post-a jako aluzję do mojego przywiązania do pewnej marki... <_<

Wracając do szeroko rozumianego pojęcia "podróbka" należy zaznaczyć, że niekiedy producenci dostosowują się do szybko zmieniających się potrzeb rynku i wykorzystują po prostu tylko sprawdzone rozwiązania. Przykładem jest nowy segment - telefony komórkowe dedykowane seniorom. Prawie równocześnie pojawiły się zaskakująco /?/ do siebie podobne modele różnych marek. Przykładowo modele myPhone 1050 Simply i MaxCom MM400. Spotkałem się ze stwierdzeniem, iż gdyby nie nieco inna wielkość wyświetlaczy, to różniłyby się jedynie nazwą... :unsure: Nieco później dołączył do nich podobny model - Emporia TELME C110. Najbardziej tym co wyróżnia wymienione telefony, to paradoksalnie ich cena... :blink:

To jeszcze nie koniec rywalizacji w tym segmencie telefonów GSM. Nowy model myPhone 1040 Senior posiada podobieństwo do MaxComa MM500, a ten z kolei kolei do Swissvoice MP01... Jak widać rywalizacja producentów nie ogranicza się tylko do segmentu tzw. biznesowego... :)

Odnośnik do odpowiedzi

To jeszcze nie koniec rywalizacji w tym segmencie telefonów GSM. Nowy model myPhone 1040 Senior posiada podobieństwo do MaxComa MM500, a ten z kolei kolei do Swissvoice MP01...

Obie firmy zamawiają swoje telefony u Chinoli więc podobieństwa nie są niczym zaskakującym.

Odnośnik do odpowiedzi

Obie firmy zamawiają swoje telefony u Chinoli więc podobieństwa nie są niczym zaskakującym.

Poruszając kwestię nowego segmentu telefonów GSM, chodziło mi o postępującą unifikację w dziedzinie elektroniki użytkowej. Jednym z tego przejawów jest postępujące zacieranie się różnic w zakresie wzornictwa, ale i funkcjonalności produktów. Natomiast fakt, że znaczna część produkcji odbywa się w krajach azjatyckich / to już nie tylko Chiny, czyli ChRL, Tajwan, Hong Kong/ nie jest jedynym wytłumaczeniem tego zjawiska. Jako ciekawostkę podam fakt, że MaxCom i my Phone są firmami polskimi, natomiast Swissvoice, jak nazwa wskazuje szwajcarską... ;)

Odnośnik do odpowiedzi

Jako ciekawostkę podam fakt, że MaxCom i my Phone są firmami polskimi, natomiast Swissvoice, jak nazwa wskazuje szwajcarską... ;)

Tyle że myPhone i MaxCom jedyne co mają z polską wspólnego to dystrybucja pod własną banderą. Telefony myPhone itp. to po prostu chinole które są opatrzone logiem importera (szumnie nazywają się polskim producentem) większość jest bliźniacza z wyrobami Traka.

Oficjalnie właścicielem myPhone jest spółka TF1 czyli importer różnego rodzaju chińszczyzny (akcesoria GSM).

Odnośnik do odpowiedzi

Oficjalnie właścicielem myPhone jest spółka TF1 czyli importer różnego rodzaju chińszczyzny (akcesoria GSM).

Pozwolę sobie na pewne uściślenie: TelForceOne S.A. jest spółką dominującą w grupie kapitałowej, w której funkcjonuje także spółka myPhone. Jest to największy polski importer, dystrybutor oraz producent urządzeń mobilnych i akcesoriów do nich.

Ponadto w segmencie telefonów dla seniorów działają, oprócz wcześniej wymienionych, także firmy z innych krajów: Doro - Szwecja, Emporia - Austria. :)

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...