Skocz do zawartości

UMTS


Konrad

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka! Niewiedziałem gdzie to wkleić, czy wogóle moge na tym forum ale to też dotyczy telefonów!Przeważnie chyba telefonów... :mmm: ? Tak więc potrzebuje wszystkiego co macie i jak najwiecej na temat UMTS! Jest to jakaś sieć bezprzewodowa dzieki której chyba można prowdzić wideo-rozmowy itd. Mało wiem na ten temat wiec prosze o pomoc! A potrzebuje dużo na ten temat bo potrzebne mi są informacje o tym! Chodze do szkoły na kierunek tyechnik elektronik i musze o tym przygotować właśnie do szkoły! Pomocy!Może być też po angielsku! Narka

Odnośnik do odpowiedzi
Universal Mobile Telecommunications System (UMTS) (ang. Uniwersalny System Telekomunikacji Ruchomej) – jeden z tzw. systemów telefonii komórkowej trzeciej generacji (3G). Oczekuje się, że dopełni procesu globalizacji telefonii mobilnej. Proces ten postępuje wolniej niż przewidziano z przyczyn politycznych i ekonomicznych.

Ewolucja od GSM od UMTS

Trudno w zasadzie mówić o ewolucji systemu GSM do UMTS, ze wględu na olbrzymie różnice obydwu technologii. Jednymi z niewielu elementów struktury, które faktycznie podlegają ewolucji są węzły pakietowe SGSN/GGSN oraz centrale MSC. Elementy te stosunkowo łatwo przystosować do współpracy z siecią UMTS. W zasadzie reszta sieci jest do wymiany. Trudno nawet mówić o ewolucji sieci transmisyjnej pomiędzy stacjami BTS, NodeB, BSC czy RNC. Zapotrzebowanie na przepustowośc systemu UMTS jest tak duże, że wymaga niemal nowej sieci transmisyjnej. Część radiowa systemu czyli stacje bazowe NodeB oraz ich sterowniki RNC, nie mają nic wspólnego z GSM, przez co stają się po prostu nową siecią radiową. Oczywiście warunkiem koniecznym udanej ewolucji, jest przenoszenie połączeń pomiędzy obydwoma systemami, co w dzisiejszych wersjach obydwu systemów już jest dostępne w formie podstawowej. Lada dzień będą również dostępne "service based handovers", które będą umożlwiały przenoszenia połączeń zależne od aktualnie wykorzystywanej usługi.

Interfejs radiowy UTRAN

Architektura

Struktura systemu UMTS jest bardzo zbliżona do struktury systemu GSM/GPRS. Różnice polegają na innym nazewnictwie poszczególnych interfejsów systemu oraz części radiowej systemu. Ogólnie rzecz ujmując w zasadzie na tym można zakończyć opis architektury systemu.

Zarządzanie zasobami radiowymi

Funkcje zarządzania zasobami radiowymi (RRM – Radio Resource Management) realizowane są przez UE i RNC przy użyciu protokołu RRC (Radio Resource Control).

Sterowanie handoverami

Dzięki handoverom możliwe staje się przemieszczanie podczas połączenia z siecią UMTS. Jest to istotny element umożliwiający mobilność użytkowników. W sieci UMTS potrzeba dokonania handoveru wynika najczęściej z tego, że aktualne połączenie radiowe nie spełnia kryteriów, które zostały przy jego inicjalizacji określone. Kryteria, którymi kieruje się w tym procesie to jakość sygnału, ruchliwość użytkownika, natężenie ruchu itp.

Sieć UMTS umożliwia dokonanie handoverów typu: hard, soft, softer i soft-softer.

Sterowanie mocą

Generalna idea przyświecająca sterowaniu mocą polega na utrzymaniu mocy emitowanej tuż powyżej wartości, która zapewnia że połączenie realizowane jest z odopowiednią jakością obsługi (QoS). W odróżnieniu od systemów FDMA, które działają poprawnie gdy emisje użytkowników są ograniczona pasmowo, CDMA działa należycie gdy ograniczone są interferencje między emisjami użytkowników. Nadawanie ze zbyt dużą mocą zmniejsza zatem pojemność systemu. Sterowanie mocą pomaga zmniejszyć interferencje między użytkownikami a tym samym maksymalnie wykorzystać pojemność systemu. W UMTS steruje się mocą zarówno kanałów w górę jak i w dół.

Sterowanie mocą odbywa się przy pomocy dwóch mechanizmów:

* sterowanie mocą w otwartej pętli (Open Loop Power Control) – używane do dopasowania mocy łącza w górę. Celem jest by wszystkie UE realizujące połączenia z tym samym QoS odbierane były w Node B z równą mocą. UE steruje swoją mocą bazując na pomiarach poziomu sygnału w kanale CPICH (gdy UE jest w trybie uśpionym) lub PRACH. Mechanizm jest mało dokładny gdyż sterujemy mocą nadawaną na pewnej częstotliwości wnioskując z pomiarów dokonanej na innej (częstotliwość łącza w dół).

* sterowanie mocą w zamkniętej pętli (Closed Loop Power Control) – mechanizm używany gdy połączenie radiowe jest już ustanowione. Głównym celem CLPC jest skompensowanie efektu nagłych zmian mocy sygnału. Dlatego też mechanizm powinien być na tyle szybki by zdążyć skutecznie na te zmiany zareagować. 1500 razy na sekundę UE dostaje rozkazy od Node B, by zmniejszyć lub zwiększyć moc nadawania (w krokach o 1,2 lub 3 dB). Ponadto RNC będąc świadomym tego co dzieje się w komórkach należących do jego obszaru przydziela Node B dopuszczalne poziomy mocy.

Sieć szkieletowa (Plus GSM)

W Polsce dostępna na terenie Warszawy, Wrocławia, Katowic, Krakowa, Poznania, Gdańska, Sopotu, Gdyni, Zakopanego, Łodzi, Szczecina, Lublina oraz Gliwic. Narazie w fazie testowej! Do odbioru potrzebna jest specjalna karta sim!

Usługi UMTS

Usługi sieci UMTS:

* szybki dostęp do Internetu (od 144kbps do 2Mbps);

* wideotelefon, wideokonferencje;

* telewizja, radio, muzyka, wideo;

* nawigacja i lokalizacja: aktywne mapy, systemy namierzania.

znalezione w polskiej Wikipedii.Polecam www.google.pl pewnie nie znasz takiej stronki calkiem dobra wyszukiwarka!Jezeli nie wiesz co to wyszukiwarka to prosze oto krotka notka

Wyszukiwarka internetowa (ang. search engine) to program lub strona internetowa, której zadaniem jest ułatwienie użytkownikom Internetu znalezienie informacji w sieci.

:brick: ]:)

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...