Skocz do zawartości

Symbian przegrywa z Androidem...


JackyO

Rekomendowane odpowiedzi

Spotkałem się z ciekawą, moim zdaniem informacją prasową, mówiącą o tym, że w końcu ubiegłego roku smartfony wyposażone w system operacyjny Symbian ustąpiły pod względem sprzedaży z pierwszego miejsca na rynku GSM. Liderem w tym segmencie jest obecnie Android. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być fakt, że koncern Nokia będzie używać w swoich nowych smarfonach systemu operacyjnego Windows Phone /Microsoft Windows Mobile/. Zapraszam do dyskusji, jak Waszym zdaniem wpłynie to na rozwój technologiczny w dziedzinie telefonii komórkowej?

Odnośnik do odpowiedzi

Symbian albo upadnie - i wtedy nokia zostanie z WP i może rozszerzy swoją ofertę np. o Andka lub jakiś inny nowy system - albo powróci całkowicie odmieniony i będzie w stanie konkurować z innymi... Może być tak, że nokia chce dać sobie czas na ulepszenie symbiana lub stworzenie czegoś zupełnie nowego przez co podjęła współpracę z Microsoftem :)

Myślę, że teraz Android będzie miał okres dużego wzrostu popularności, będzie się rozwijał i zdominuje on rynek mobilnych urządzeń, czy to telefonów, czy tabletów... No ale czas najlepiej zweryfikuje wszystkie przepowiednie :P

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę, że teraz Android będzie miał okres dużego wzrostu popularności, będzie się rozwijał i zdominuje on rynek mobilnych urządzeń, czy to telefonów, czy tabletów... No ale czas najlepiej zweryfikuje wszystkie przepowiednie :P

Co do wzrostu popularności to fakt. Dzieję się tak dla tego, że symbian się już przejadł, WM był szczególnie popularny w HTC, a teraz pchają tam adka. Kumpel ostatnio wymienił swojego HTC z WM(nie pamiętam, ale 2/3 lata temu to była wysoka półka), którego kupił 3 miesiące temu na LG swift i jest zadowolony. Ja chętnie kupie andka jak zrobi się bardziej muzyczny, bo muzyka jest u mnie na porządku dziennym.

Co do przyszłości adka to bym się nie martwił bo SE już zapowiedział telefony z wersją 3.0

PZDR

Odnośnik do odpowiedzi

Ja myślę podobnie jak Szajba, a Android na razie jest jeszcze trochę niedopracowany. Jak wyjdzie w końcu jakaś "finalna" wersja to będzie to naprawdę niezły system.

Odnośnik do odpowiedzi

Ja myślę podobnie jak Szajba, a Android na razie jest jeszcze trochę niedopracowany. Jak wyjdzie w końcu jakaś "finalna" wersja to będzie to naprawdę niezły system.

Z załóżenia 2.3 ma być finalna, 3 to już wyższy poziom. Jak będzie to sie okaże, ale jak napisałem wcześniej powinny zadbać o bardziej muzyczną stronę tego systemu. SE się bierze za andka 3, więc można mieć nadzieję.

Odnośnik do odpowiedzi

Z załóżenia 2.3 ma być finalna, 3 to już wyższy poziom. Jak będzie to sie okaże, ale jak napisałem wcześniej powinny zadbać o bardziej muzyczną stronę tego systemu. SE się bierze za andka 3, więc można mieć nadzieję.

Rozróżniaj bo mamy obecnie Androida 2.3 (Gingerbread) i 3.0 (Honeycomb) z czego ten drugi znajdzie się w tabletach.

Poza tym to z założenia każda jest finalna bo nie widzę tam dopisków w postaci b1 itp. to że jest niedorobiona to inna sprawa.

JackyO tylko co to za osiągnięcie skoro Android jest pchany na rynek przez LG, HTC, Samsunga, SE, ZTE, Motorolę i jeszcze kilku innych producentów, a Symbian obecnie znajduje się tylko w urządzeniach Noki (no chyba że liczą się też te wariacje symbiana które znajdziemy np. w produktach Fujitsu i bodajże Sharpa).

Powiedz mi co dla ciebie znaczy muzyczny? Bo to jak telefon odtwarza muzykę nie jest sprawą systemu, z resztą jeśli odtwarzacz nam nie będzie odpowiadał zawsze można posiłkować się protezą w postaci odtwarzaczy z marketu.

Szajba co do upadku symbiana nie liczyłbym na to. Nokia dostała z UE pieniądze na rozwój symbiana więc nie mogą sobie ot tak porzucić projektu.

Jak dominacja Androida wpłynie na rynek? A jak wpływa na rynek monopol? Monopolista dyktuje warunki. Mimo wszystko nie liczyłbym na coś takiego. Obecnie największa zaletą Androida jest to że w oparciu o ten system powstają naprawdę mocne smartphony to tez przyciąga sporo osób.

Gdyby Nokia wzięła się za siebie i wypuściła 2-3 modele dla wszystkich tych pasjonatów cyferek sytuacja mogłaby się zmienić. A tak dużo osób narzeka bo ta "gówniana N8" ma tylko 680MHz i 256MB RAM (to że wszystko pracuje sprawnie, a sam telefon jest naprawdę dobry i z pewnością warty 1700zł na który jest wyceniony np. w RTVEuroAGD się dla nich nie liczy).

Odnośnik do odpowiedzi
  • 11 months later...

Symbian to TRUP. Piszę to z punktu widzenia osoby zajmującej się chobbystycznie pisaniem oprogramowania na komórki. Zresztą najlepiej pokazują liczby opublikowanych programów na daną platformę. Ilośc dostępnych programów jest siłą napędową systemu. Dla porónania w Andoid market jest kilkaset tysięcy programów. W OviStore około 5 tyś !

Poza tym w Andoid wszystko jest proste. Łatwa instalaja, srodowiska programistyczne do pisania za free, jest dużo stron pomocowych dla programistow i samo publikowanie programow jest bezproblemowe. Sama Java tez stosunkowo prosta.

A jak to wygląda w Nokii ? Sama instalacja srodowiska mocno klopotliwa, konfiguracja pod konkretna wersje to też wyzwanie. A pisanie w C++ ? Horror. Oczywiście jest Python, ale sporo funkcji podstawowych, które niby maja działać nadal nie działa. Poza tym trzeba instalować dodatkowe nakładki PythonScript i dodatkowe pluginy. JEsli chodzi o fora to jest tylko jedno liczace z Nokii.

A najgorsze w pisaniu na Symbiana jest co ? CERTFIKATY. Nie opublikujesz dla ludzi zadnego darmowego programu, bo to jest bardzo kłopotliwe i kosztowne. Zeby legalnie wydac program nawet niekomercyjny to musisz miec specjalny UID. A zeby dostac ten UID to musisz byc firmą i zaplacic 200 baksow ! JEsli chcesz wypuscic w dodatku jakis programik ktory jest np usługą a nie aplikacją to też nic z tego, bo nie przejdzie testów kontrolnych, gdyz w założeniach każdy program musi mieć ikonkę i menu. A tych ograniczeń just dużo, dużo więcej.

Reasumując, z punktu widzenia programisty amatora Symbian to droga przez mękę. Horror. Coraz więcej ludzi z tego systemu ucieka. A te bałwany z Nokii co robią ? Zaostrzyli politykę certyfikacji - to jest ich gwóźdz do trumny. Symbian zdycha. Będą jeszcze jakieś podrygi i próby, ale to już jest powolna agonia.

Że niby Symbian ma być bezpiecznejszy. No i pewnie jest. Ale co z tego, skoro coraz mniej ludzi go używa. Będzie tak jak z Linuxem. Bezpieczny, funkcjonalny - ale trudny w obsłudze i mało softu. JEdnym słowem nisza dla specjalistów lub dla specyficznej grupy odbiorców.

Symbian na pewno nie zniknie jeszcze przez pare dobrych lat, ale jego udział w rynku będzie coraz bardziej się marginalizować.

Od strony technologicznej, może i Symbian jest lepszy, ale na rynku wygrywają produkty nie technologicznie doskonalsze, lecz te które są prostrze w obsłudze i wygodniejsze dla użytkownika.

Historia lubi się powtarzać. Jeśli ktoś ma wątpliwości niech popatrzy na Pecety i Maci. W MAcach wszystko było na licencji. Od softu po hardware. A w PC ? Wolna amerykanka. Wolny duch konkurencji i inwencji ludzkiej zrobił swoje.

W Nokii i Symbianie wszystko jest ograniczone pewnymi restykcjami, począwszy od pisania programów po ich instalacje. Z Andoidem robisz co chcesz. Montujeszgo gdzie chcesz i jak chcesz. Instalujesz co chesz.

Nie mam żadnej wątpliwośc kto wygra.

Ludzie są wygoni, a natury nie zmienisz. Ludzie wolą rozwiązania szybkie i łatwe, aniżeli trudniejsze choć bardziej bezpieczne. Certyfikaty - komu się jeszcze chce z tym kombinaować i łamać zabezpieczenia ? Mi już nie. Wolę Andka. Wszystko jest prostrze.

Android rules.

Odnośnik do odpowiedzi

Symbian to TRUP. Piszę to z punktu widzenia osoby zajmującej się chobbystycznie pisaniem oprogramowania na komórki. Zresztą najlepiej pokazują liczby opublikowanych programów na daną platformę. Ilośc dostępnych programów jest siłą napędową systemu. Dla porónania w Andoid market jest kilkaset tysięcy programów. W OviStore około 5 tyś !

Poza tym w Andoid wszystko jest proste. Łatwa instalaja, srodowiska programistyczne do pisania za free, jest dużo stron pomocowych dla programistow i samo publikowanie programow jest bezproblemowe. Sama Java tez stosunkowo prosta.

A jak to wygląda w Nokii ? Sama instalacja srodowiska mocno klopotliwa, konfiguracja pod konkretna wersje to też wyzwanie. A pisanie w C++ ? Horror. Oczywiście jest Python, ale sporo funkcji podstawowych, które niby maja działać nadal nie działa. Poza tym trzeba instalować dodatkowe nakładki PythonScript i dodatkowe pluginy. JEsli chodzi o fora to jest tylko jedno liczace z Nokii.

A najgorsze w pisaniu na Symbiana jest co ? CERTFIKATY. Nie opublikujesz dla ludzi zadnego darmowego programu, bo to jest bardzo kłopotliwe i kosztowne. Zeby legalnie wydac program nawet niekomercyjny to musisz miec specjalny UID. A zeby dostac ten UID to musisz byc firmą i zaplacic 200 baksow ! JEsli chcesz wypuscic w dodatku jakis programik ktory jest np usługą a nie aplikacją to też nic z tego, bo nie przejdzie testów kontrolnych, gdyz w założeniach każdy program musi mieć ikonkę i menu. A tych ograniczeń just dużo, dużo więcej.

Reasumując, z punktu widzenia programisty amatora Symbian to droga przez mękę. Horror. Coraz więcej ludzi z tego systemu ucieka. A te bałwany z Nokii co robią ? Zaostrzyli politykę certyfikacji - to jest ich gwóźdz do trumny. Symbian zdycha. Będą jeszcze jakieś podrygi i próby, ale to już jest powolna agonia.

Zastanowiłeś się co piszesz?

Symbian to programowanie mi. w:

-Visual Basic

-Python

-Java

-C++ (konkretniej Carbide.c++)

-Qt (programowanie w Qt jest banalne dla średnio ogarniętego programisty)

Powiesz mi które z tych środowisk jest płatne?

Jeśli jesteś "chobbystą" to bez problemu powinieneś sobie opanować Qt w którym masz nawet graficzny edytor interfejsu - Qt jest zintegrowane z Symbianem^3 więc nie stanowi to problemu.

Certyfikaty to wada i zaleta. Wada z punktu widzenia użytkownika i małego Dev'a, zaleta bo pierwszy lepszy pajac z wiedzą programisty nie napisze i opublikuje programu który zwinie ci wszystkie dane z telefonu... (Tak w Markecie masz weryfikację, bla bla i co z tego skoro ta weryfikacja w simie nie działa o ilu to lewych programach słyszymy które są usuwane po skargach użytkowników których ktoś orżnął)

Mówienie o Android Markecie w formie wyznacznika jakości jest kiepskim wyjściem. Jakość kontentu raczej leży i kwiczy - masa programów o identycznym zastosowaniu podobnych do siebie wyglądem, pełno bezsensownych programów, pojawiają się przypadki podszywania pod znane aplikacje (najczęściej celem zawirusowania).

To raczej średnio świadczy o zawartości. Fakt aplikacji jest sporo, po odpowiedniej segregacji znajdzie się nawet porządne, przydatne aplikacje.

Symbian zdycha bo nokia uprawiała taką a nie inną politykę odnośnie swoich modeli opartych o ten system. Twórcy aplikacji nie mieli pod co tworzyć sowich programów ARM 434MHz i 128MB RAM? W sytuacji gdy konkurencja uciekała ze sprzętem co raz bardziej nikomu nie chciało bawić się w przenoszenie i optymalizację programów, o grach nie wspominając (brakowało akceleratora 3D a przecież nikt nie będzie się produkował żeby, być może, uruchomić jakąś aplikację 3D na Nokiowym Game API). Gdy Nokia wreszcie wypuściła coś na co można pisać nowoczesne aplikacje udziały w rynku zaczynały mocno topnieć, a z tonącego okrętu się ucieka (szczególnie jeśli gra idzie o niemałe pieniądze) - co prawda przeportowano sporo gier, parę ciekawych aplikacji ale Nokia nie miała jaj żeby zachęcić developerów. Gwoździem do trumny było oficjalne uśmiercenie symbiana (czytaj. ogłoszenie o zakończeniu wydawania nowych modeli - na razie jakoś wydają zobaczymy jak długo).

Certyfikaty były obecne na symbianie od zawsze i gdy miał pierwsze miejsce na liście najpopularniejszych systemów aplikacje na ten system powstawały. Powstawały porządne aplikacje które, zazwyczaj, miały jakąś wartość (warto zobaczyć co działo się na S60v3).

Co do łamania zabezpieczeń - kupuj nie pirać i nie będziesz miał problemów z certyfikatami. Jeśli sam tworzysz sobie aplikacje (w co wątpię patrząc na styl wypowiedzi) których nie podpisujesz to złam system (aż 2min roboty) Norton Hackiem i będzie po problemie.<br class="Apple-interchange-newline">

Historia lubi się powtarzać a rynek mobilny jest bardzo dynamiczny i popularność Androida może się skończyć równie szybko jak się zaczęła.

Patrząc na styl twojej wypowiedzi to możesz nie pamiętać że kiedyś popularnym systemem był Windows Mobile - padł bardzo szybko nie z braku aplikacji (do tej pory wielu używa WM bo tylko na niego są pewne aplikacje) padł z powodu olania systemu. MS olał sobie wersję 6 aktualizacje wychodziły powoli, niewiele wnosiły i po wersji 6.5 MS postanowił ruszyć od początku zmieniając strategię, na razie z mizernym skutkiem ale gdy WP w końcu otrzyma wszystkie współczesne funkcje jego popularność może wzrosnąć.

Poza paroma popaprańcami którzy w obronie tego systemu są w stanie największą wadę przekuć w zaletę (a mówią tak o fanboyach iOS) normalni ludzie bez skrupułów zmienią system jeśli będzie im bardziej odpowiadał. Android już zniechęca do siebie niektórych bo producenci nie są w stanie zapewnić wsparcia (aktualizacje) dla względnie młodych telefonów, sam android też jakby przysnął początkowo pojawiało się dużo usprawnień (bo sam system był wybrakowany), wniósł kilka ciekawych i świeżych pomysłów ale obecnie kolejne aktualizacje nie dają nic poza zwiększaniem wymagań (powiecie mi co takiego jest w 4.0 co uniemożliwiło aktualizację Galaxy S i kilku innych modeli) - pewnie, wina leży po stronie producenta bla, bla... ale czy nie można wprowadzić restrykcji dotyczących nakładek systemowych i udostępniać aktualizację dla wszystkich w podobnym terminie?

Odnośnik do odpowiedzi

Z Twojej powyższej wypowiedzi wynika:

- potwierdziłeś, że Symbian zdycha z czym się zgadzam

- stwierdziłeś, że Andoid nie jest systemem idealnym z czym też się zgadzam, gdyż nie ma rozwiązań idealnych ;)

Co do pisania aplikacji na Symbiana to widzę, iż jesteś raczej teoretykiem więc nie będę się wgłębiał w szczegóły, gdyż z Towjej wypowiedzi wynika jasno, iż tylko sobie o tym troszku poczytałeś. Gdybyś próbował kiedkolwiek coś opublikować na Symbiana w jakimkolwiek języku, to wiedziałbyś, iż nie jest to ani sprawa łatwa ani tania. Dlatego też, darmowego oprogramowania jest tak niewiele.

Jeśli jednak się myslę i jesteś więcej niż średnio ogarniętym programistą wymienionych wyżej przez ciebie języków, odpowiedz mi na proste pytanie:

- Jak legalnie opublikować program na Symbiana, którego nie trzeba podpisywać a z założenia jest usługą a nie aplikacją bez interfacu ( np. monitorowanie połączeń lub przesyłania danych ) jeśli jesteś osobą prywatną a nie firmą ?

Twierdzenie, że łatwość pisania aplikacji i ich publikacji jest wadą a nie zaletą zakrawa na pomieszanie zmysłów ;)

Zresztą, kłócić się nie ma o co. Statystyka i trend wyraźnie wskazuje, iż Android rośnie w siłę a Symbian jeszcze podryguje, ale wyraźnie kieruje się w jakąś niszę rynkowa.

Odnośnik do odpowiedzi

Nie pod symbiana nigdy nie pisałem i nie publikowałem - śmiało można stwierdzić że teoretyzuję w kwestii wydawania.

Fakt jest jeden - Qt na nowym symbianie jest językiem bardzo przyjemnym - warunki jakie trzeba spełnić aby umieścić aplikację w Sklepie Noki nigdy mnie nie interesowały;)

Dlatego symbian jest Hackowany i wersje unsigned instalują się bez problemów :)

Łatwość pisania nie jest wadą, łatwość publikacji tak - android już kilka razy nieco ucierpiał z tego powodu.

Z punktu widzenia programisty, a raczej developera. jest to wada

Symbian zdycha - to fakt i nie zamierzam go podważać, ale sam system leży mi o wiele bardziej niż Android, w dodatku praktycznie wszystko czego używam mam już zaszyte w systemie więc brak aplikacji specjalnie mi nie przeszkadza.

Na razie czekam na następcę N8 - jeśli Nokia nie zaprezentuje czegoś konkretnego to przeskakuję na Galaxy S2 :)

Odnośnik do odpowiedzi
  • 11 years later...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...