Skocz do zawartości

Porównanie 3 telefonów


Rekomendowane odpowiedzi

Do pewnego czasu byłem w 100% przekonany do Nokii 5800...wszystko ma co dzisiejsze standardy oferują: WiFi, GPS, 3,5G, mp3 [jakość dźwięku i głośniczek], najnowszy Symbian, jedynie aparat nieco w tyle zostaje.

Lecz jednak pokusiło i poszperałem za innymi telefonami...uwagę przykuły do mnie:

- Samsung Omnia, już model co swoje lata ma ale funkcje ma podobne co 5800 tyle że WM [który podobno jest lepszy od Symbiana i ma o wiele więcej aplikacji do niego] oraz dużo lepszy aparat 5 Mpix.

- HTC Magic, lepszy i gorszy...HTC ma świetnej jakości telefony, pracuje na Androidzie, który podobno jest także świetnym systemem [lepszy od Symbiana, i wg. niektórych od WM], brak mu tylko przydatnej kamerki z przodu [do przyszłościowych video-rozmów czy Skype Lite] i aparat mniej więcej jak w 5800.

Który z tej trójki najlepszy [chyba że ktoś zna inne do 1000 zł(nówki, mogą być z Allegro) z podobnymi funkcjami] ? 5800 najtańszy [opłacalny], Magic na szybkim Androidzie i też dość tani [nie wiele droższy od 5800] i Omnia, niby najlepszy ale zaczyna się od 1000 zł dopiero.

Pytanie mam co do GPS'ów jeszcze...na jakiej zasadzie on działa ? Ojciec mi mówi "bierz nokię bo darmowy GPS"...w jakim sensie ? U operatora trzeba zamawiać jakieś pakiety [jak z Internetem] czy coś podobnego ? Bo właśnie Nokia od marca wprowadza darmowy GPS do telefonów z ciut wyższej półki [m.in. 5800].

Odnośnik do odpowiedzi

I ojciec ma rację. Do Nokii ze względu na symbiana można wgrać coś w stylu TomTom'a lub Garmin'a. Omnia to już trochę przeżytek, i niezbyt udany model, więc odradzam. Co do HTC to nie wiem, bo nie interesuje się tymi telefonami, ale ogólnie ludzie je chwalą. Ja jednak brałbym Nokię. Od siebie mogę jeszcze dodać Nokię N82. Podobny do 5800 ale dużo lepszy aparat.

Odnośnik do odpowiedzi

Wolę dotykowce ze względu na duży ekran, ponieważ chcę sobie filmy na nim oglądać, spokojnie przeglądać Internet itd. Opcjonalnie wysuwana klawiatura Qwerty ale to i tak dają góra 2,8 cala. I dlatego chcę minimum 3/3,2 cale.

Co do Nokii...a co powiecie o jej stabilności ? Gdy się zapcha tą kartę 8gb mp3, filmami itp. to podobno kiepsko jest z płynnością całego telefonu.

Odnośnik do odpowiedzi

2,4 cala - 320x280 ; 3,2 cala - 640x460....różnica o cal a w roz. dokładnie dwukrotna. Więc przy oglądaniu filmów czy przeglądaniu internetu będzie cholernie widoczna. A co do aparatu tej N-ki...może i ma dobry, ale 5800 nie ma na tyle słabego żeby z niej rezygnować. Bo zależy mi także na klawiaturze qwerty, bez której nie wyobrażam sobie pisać na mobilnym GG czy ogółem szperać w internecie [chociaż tam tylko mini-qwerty, ale starczy na rysik].

Odnośnik do odpowiedzi

Kiedyś nie było QWERTY więc nie wiem w czym problem... Pamiętaj jeszcze że filmy musisz mieć dobrze dopasowane do ekranu, czyli w przypadku 5800 będzie ciężko je znaleźć (na 240x320 jest ciężko znaleźć w necie). Tzn. powinieneś :P

Odnośnik do odpowiedzi

I dlatego kiedyś [czyli i póki co teraz] nie korzystam ani z internetu ani z GG w komórce bo jak spróbowałem....to od razu przestałem :) A co do filmów, filmy w Divx'ie mają rozdzielczości np. 624x256, 640x352, 640x272, 640x360 [losowo rozdzielczości 4 filmów jakie mam na komputerze], i jak widać, wszystkie mają szerokość pasującą akurat do 5800. A że będzie wyższe lub niższe okno to się przyzwyczaił każdy na komputerach/odtwarzaczach DVD [w końcu nie każdy film ma takie same wymiary]. A z tego co się dowiedziałem, bez problemu można do tej wersji Symbiana ściągnąć kodeki divxa + odtwarzacz.

Odnośnik do odpowiedzi

A z tego co się dowiedziałem, bez problemu można do tej wersji Symbiana ściągnąć kodeki divxa + odtwarzacz.

Ale przy dużych rozmiarach plików o sporej rozdziałce pojawiają się problemy z synchronizacją dźwięku no i lecą FPSy. Znacznie lepszym wyjściem jest konwertowanie do mp4 w odpowiedniej rozdzielczości.

Odnośnik do odpowiedzi

Więc wychodzi kiepski procesor tej Nokii [ledwie 400 Mhz, gdzie np. HTC czy nowsze Samsungi mają między 600-800 Mhz] i małą ilość RAM [128 mb; HTC, Samsungi - 256mb]. A czy 700mb i te rozdziałki co podałem wyżej są dla niej sporym wyzwaniem ? Zresztą, zawsze można także podzielić to na 2-3 części...

Praktycznie pieniądze mam...małe nie są, i przypomniała mi się ta Nokia N97. Jest dość droga [N97 i Mini od 1500 nówki, używki nawet za 1000 zł można złapać], i na samą specyfikę patrząc różni się od 5800 tylko aparatem, wysuwane QWERTY, "pełna" wersja ma ciut większy wyświetlacz i aparat 5 Mpix [nie którzy mówią, że lepsze lampy też ma]. A 'mini' czy "full" to wg. mnie bez różnicy, 0.3 cala mniejszy ekran, brak osłonki na aparacie i kilka guzików na QWERTY mniej nie robi wielkiej różnicy a reszta jest identyczna [chyba że jestem w błędzie]. Czy warto dopłacać te parę stówek do tej N97 ? Mnie ciągną dwie inne rzeczy: procesor lepszy niż w 5800 [ten sam co w np. HTC Diamond 2 jest] oraz tym, że wyświetlacz nie jest "dociskowy" a na prawdę dotykowy jak w iPhonie.

Odnośnik do odpowiedzi

Ja bym się nad N97 zastanowił. Osobiście mi się ten model podoba, wg. mnie jest to taka N82/N95 z dotykowym ekranem i klawiaturą QWERTY. Tata kiedyś nad nią myślał, ale został przy N95 8GB bo nie lubi dotyków. Jeżeli Cię stać, to lepiej wybierz N97 niż 5800.

Odnośnik do odpowiedzi

5800 ma ten sam procesor co N97 (434MHz). Mnie N97 osobiście się bardzo podoba ale nie da się ukryć ze model ten miał kilka wad i nie jest najszybszym na rynku.

Odnośnik do odpowiedzi

Szczerze z tych co wybrałeś to ta nokia jak najbardziej :D co do samego mulenia Możesz mieć HTC HD2 ( poroc 1Ghz i prawie 512 ram) ale jak zrobisz syf na karcie to i taki telefon zmuli.

Ale jakoś nie jestem zwolennikiem dotykowców to polecę e55 albo jak znajdziesz w dobrej cenie to e72.

Jeszcze co do samego proca w 5800 jak będzie za wolny :D albo przestanie wyrabiać to z tego co wiem da się go podkręcić trochę.

CPU Class: ARM11

CPU MHz: 389

JVM Type: JIT

No to jakieś 460 Mhz powinno się dać zrobić,może i więcej.

Dla porównania e55

CPU Class: ARM11

CPU MHz: 493

JVM Type: JIT

Odnośnik do odpowiedzi

....dlatego zastanawiam się nad HTC Touch Pro2, który cenowo jest w tym samym przedziale co N97. W paru względach lepszy [oczywiście WM, lepszy dotyk, noi to HTC w końcu] a w innych gorszy [brak lampy, mniej kolorów, nieco gorszy slider, brak darmowego GPSa :( ].

A co do procesora 5800, doczytałem się, że po frimware v20 sami go podkręcili do 434 Mhz :-). A po v30 telefon podobno na prawdę zyskał na wydajności [ale żadnego testu nigdzie nie znalazłem z firmware'm v30/40 , wszędzie v20].

Odnośnik do odpowiedzi

Wiem o tym, i zauważ, że tam jeszcze ma taktowanie 384 Mhz czyli soft najstarszy, v10.

Owszem k4cz0r masz rację Nokia podkręciła proc na sofcie v20 a testy na jBenchmark były robione jeszcze na starym v10 więc nie są miarodajne. Miałem okazję używać 5800 na v30 i chodził sprawnie bez zamuł na v40 powinno być jeszcze nieco lepiej.

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...